środa, 26 sierpnia 2015

Naturalna pielęgnacja skóry twarzy.















Skóra jest naszą wizytówką. Zadbana i zdrowa skóra to powód do dumy. Na jej stan wpływa wiele czynników. Ważne są cechy dziedziczne, wiek, klimat, styl życia jaki prowadzimy oraz sposób w jaki ją pielęgnujemy.
Na pewne czynniki nie mamy wpływu, ale możemy zmienić styl życia czy zastosować odpowiednie do naszej cery kosmetyki tak aby skóra zachowała zdrowie na długie lata.

Ważne jest aby dobrze rozpoznać rodzaj cery, którą zostaliśmy obdarzeni tak aby zastosować właściwą pielęgnację.
W tym kontekście musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak zbudowana jest skóra i jakie są jej funkcje?
Skóra dorosłego człowieka zajmuje około 2 m2 powierzchni, waży mniej więcej 3kg i ma kilka milimetrów grubości. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Wymiana całego naskórka (najbardziej zewnętrznej warstwy skóry) następuje w ciągu jednego miesiąca.
Skóra pełni niezwykle ważne funkcje dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, między innymi: ochronną, magazynową oraz czuciową. 

Skóra twarzy czyli inaczej cera występuje w kilku podstawowych wariantach. Cera normalna, sucha, tłusta oraz mieszana.  W szczególnych przypadkach możemy spotkać również cerę wrażliwą, dojrzałą i naczynkową.

Cechy charakterystyczne poszczególnych typów skóry

Cera normalna
Występuje głównie u dzieci do okresu pokwitania. Jest dobrze napięta, gładka, odżywiona i nawilżona. Doskonale znosi warunki atmosferyczne (wiatr, słońce, mróz).

Cera sucha
Większość osób po 30 roku życia ma właśnie ten rodzaj skóry.
Powodem jest zła praca gruczołów łojowych wytwarzających za małą ilość tłuszczu, który odpowiada za elastyczność. W efekcie skóra jest cienka, szorstka w dotyku i odwodniona. Mogą prześwitywać przez nią naczynia krwionośne.  Jest bardzo wrażliwa na czynniki atmosferyczne. Wymaga szczególnej pielęgnacji, w przeciwnym razie szybko się starzeje. W pielęgnacji cery suchej należy dążyć do odbudowania płaszcza hydro-lipidowego, na przykład stosując naturalny krem do twarzy.

Cera tłusta
Nazywana jest często cerą łojotokową i pojawia się u osób młodych, najczęściej w wieku dojrzewania. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych spowodowana zmianami hormonalnymi  sprawia, że skóra staje się błyszcząca, ma rozszerzone pory i sprawia wrażenie grubej. W ujściach gruczołów łojowych tworzą się zaskórniki, a w wyniku wtórnego zakażenia powstają zmiany charakterystyczne dla trądziku młodzieńczego.
Cera tłusta dobrze reaguje na warunki atmosferyczne. W okresie letnim stan cery tłustej ulega zazwyczaj zdecydowanej poprawie.
Skóra tłusta starzeje się wolniej niemniej wymaga regularnej pielęgnacji  naturalnymi kosmetykami do twarzy.

Cera mieszana
Cera mieszana jest najczęściej spotykanym rodzajem skóry. Na partiach bocznych twarzy występuje cera sucha, a w tak zwanej strefie T – broda, nos, czoło cera tłusta.

Cera wrażliwa
Jest niezwykle podatna na działanie czynników zewnętrznych, w tym również kosmetyków tradycyjnych. Dlatego przy tego typu cerze powinniśmy używać wyłącznie kosmetyków naturalnych, z prostym składem, bez sztucznych konserwantów czy zapachów, które to składniki są najczęstszą przyczyną reakcji alergicznej czy podrażnień.

Cera naczynkowa
Cera naczynkowa charakteryzuje się występowaniem rumienia, który daje uczucie pieczenia i rozgrzania. Pojawia się głównie na policzkach, brodzie, nosie i może utrzymywać się kilka godzin. Przy cerze naczynkowej skóra jest bardzo cienka i delikatna, widoczne są rozszerzone naczynia włosowate, tzw. „pajączki”.
Na cerę naczynkową niekorzystnie wpływają warunki atmosferyczne: wiatr, mróz, słońce.
Zimą należy chronić skórę przed wiatrem i mrozem, a latem przed słońcem.
Warto zastosować  krem do cery naczyniowej wzmacniające naczynia krwionośne.

Pod wpływem różnych czynników zewnętrznych może dojść do uszkodzenia bariery ochronnej i wysuszenia skóry.
Dlatego podstawą pielęgnacji każdego typu skóry jest jej odpowiednie nawilżenie.

Istotne jest zastosowanie właściwych kosmetyków naturalnych na poszczególnych etapach pielęgnacji.
Podstawowe etapy pielęgnacji skóry twarzy to:
1.    Oczyszczenie mleczkiem, wodą micelarną lub specjalnym żelem do mycia twarzy
2.    Tonizacja tonikiem lub wodą kwiatową w celu wyrównania ph skóry.
3.    Nawilżenie, a w przypadku cery suchej również odżywienie odpowiednimi kremami naturalnymi.
Pielęgnacja uzupełniająca:
4.    Peeling mechaniczny (cera tłusta) lub enzymatyczny (cera sucha, wrażliwa i naczynkowa), ale nie częściej niż raz w tygodniu.
5.    Maseczka w celu głębokiego nawilżenia i regeneracji skóry.

Pielęgnacja skóry twarzy kosmetykami naturalnymi i ekologicznymi jest nie do przecenienia. Wyciągi roślinne i ziołowe zawarte w tych preparatach mają właściwości lecznicze, co w połączeniu z wyeliminowaniem agresywnej chemii daje wyraźne polepszenie stanu skóry.
Naturalna pielęgnacja to zdrowa, pełna blasku skóra na długie lata!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz