wtorek, 4 sierpnia 2015

Aromaterapia czyli terapia zapachowa naturalnymi olejkami eterycznymi.


Aromaterapia to sztuka znana od wieków. Polega na zastosowaniu olejków eterycznych w formie kąpieli, masażu, inhalacji, kompresów, rozpylania, parowania czy kosmetyków naturalnych. 
Pierwsze wzmianki o stosowaniu olejków eterycznych pochodzą z czasów mitycznych.
Dobroczynny wpływ olejków eterycznych na zdrowie i urodę znali też Egipcjanie. Stosowano je w celach leczniczych, do pielęgnacji skóry i perfumowania. Do zabiegów upiększających używały je Królowa Nefretete i Królowa Kleopatra.
Olejki eteryczne znał i doceniał również grecki lekarz nazywany ojcem nowożytnej medycyny Hipokrates. Polecał kąpiele i masaże aromaterapeutyczne.
W okresie średniowiecza lecznicze właściwości roślin zgłębiali zakonnicy i pozyskiwali z nich poprzez destylację olejki eteryczne.
Ojcem aromaterapii nazywany jest jednak Rene-Maurice Gattefosse francuski chemik. W 1910 roku pracując w laboratorium jednej z firm kosmetycznych oparzył rękę i zanurzył ją odruchowo w płynie, który znajdował się obok. Okazało się, że był to lawendowy olejek eteryczny. Rana zagoiła się szybko przy niewielkiej bliźnie. Zafascynowany tym zdarzeniem przez resztę życia eksperymentował i badał właściwości oraz zastosowanie olejków eterycznych. To właśnie Rene-Maurice Gattefosse stworzył pojęcie Aromaterapia ( terapia zapachowa).

Czym właściwie są olejki eteryczne?  Są to czyste, stężone wyciągi roślin. Otrzymuje się je z różnych części: ziele, kwiaty, liście, kora, korzenie, owoce, skórki. Co ciekawe pomimo nazwy „olejki”, nie mają one oleistej konsystencji.
Olejkiem, który został wydestylowany jako pierwszy był olejek z płatków róży. Dokonał tego arabski uczony  i lekarz Awicenna w X wieku.
Obecnie na rynku jest około 300 olejków eterycznych. Do domowego użytku stosuje się jednak niespełna 30.

Przykładowe zastosowanie olejków eterycznych:

Masaż aromaterapeutyczny
Wybrane olejki eteryczne w ilości 10-25 kropli dodajemy do 50 ml oleju nośnikowego i mieszamy. Jeśli chcielibyśmy sporządzić porcję tylko na jeden masaż to wlewamy 2-3 krople olejków eterycznych na jedną łyżeczkę oleju bazowego.
Podstawowe oleje nośnikowe to na przykład: olej jojoba, olej migdałowy i olej z pestek winogron.

Kąpiel aromaterapeutyczna
W celu przygotowania kąpieli do wanny wypełnionej ciepłą, ale nie gorącą wodą dodajemy 10-15 kropli olejków eterycznych. W takiej kąpieli relaksujemy się 15-30 minut. Po kąpieli nie spłukujemy i nie myjemy  ciała, a jedynie wycieramy lekko ręcznikiem. Należy pamiętać aby nie łączyć olejków eterycznych z środkami tworzącymi pianę, czyli płynami czy żelami do kąpieli. Dlatego przed kąpielą aromaterapeutyczną trzeba umyć ciało.

Inhalacje
Inhalacje to inaczej wdychanie oparów olejków eterycznych. Są one szczególnie wskazane przy przeziębieniach, schorzeniach zatok, zmęczeniu, a także w celu nawilżenia i oczyszczenia skóry.  Olejki możemy podgrzać w kominku aromaterapeutycznym lub dodać 4-10 kropli do szklanej miseczki z gorącą wodą nakrywając głowę ręcznikiem i głęboko wdychając opary.

Kompresy
Do miseczki z ciepłą lub zimną wodą dodajemy 3-12 kropli olejków eterycznych. Mieszamy, zanurzamy bawełniany ręcznik lub ściereczkę, wykręcamy i przykładamy do chorego miejsca.
Kompresy ciepłe polecane są przy artretyzmie, nerwobólach, bólach menstruacyjnych, bólach pleców, bólach mięśni oraz stanach zapalnych skóry.
Kompresy zimne rekomenduje się przy siniakach czy bólach głowy.

O czym powinniśmy pamiętać stosując olejki eteryczne?
1. Używaj tych olejków eterycznych, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
2. Stosuj  olejki eteryczne zewnętrznie, nigdy doustnie.
3. Nie aplikuj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę w postaci nierozcieńczonej (wyjątkiem jest olejek lawendowy i drzewo herbaciane). Można rozcieńczyć je wodą lub olejem bazowym.
4. Wykonaj test uczuleniowy przed pierwszym zabiegiem.
5. Nie łącz ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych.
6. Nie aplikuj olejków eterycznych w miejscu zakażenia, żylaków, stanu zapalnego, blizn oraz w okolicach oczu.
7. Nie stosuj olejków eterycznych dla niemowląt poniżej pierwszego miesiąca życia. W przypadku dzieci do siódmego roku życia można stosować jedynie olejek lawendowy, rumiankowy oraz drzewo herbaciane.
8. Nie należy stosować żadnych olejków eterycznych przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Podczas ciąży stosować olejki eteryczne po konsultacji z lekarzem lub doświadczonym aromaterapeutą.
9. Przechowuj olejki eteryczne, szczególnie po otwarciu szczelnie zamknięte w ciemnym i chłodnym miejscu.

Warto skorzystać z dobroczynnego wpływu olejków eterycznych na nasz organizm. Pamiętajmy jednak aby stosować tylko  czyste olejki eteryczne w buteleczce z ciemnego szkła, bo tylko takie mają właściwości lecznicze i dają pożądane efekty. Polecamy sprawdzone, 100% czyste, naturalne olejki eteryczne Dr Beta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz